Kırmızı mercanlar ölü ağ temizliği

Trol ağlarına sualtı operasyonu

Ayvalık’ın temiz denizinde son yıllarda hızla çoğalan ancak trol ağları nedeniyle yaşam alanları tehdit altında olan kızıl mercanlar koruma altına alındı. Kızıl mercanların üzerini kaplayan trol ağları, derinlere dalan dalgıçlar tarafından temizlendi…

Trol ağlarına sualtı operasyonu
Kızıldeniz’e kıyısı olan Mısır, Sudan ve Yemen gibi ülkelerde yaşam alanı bulan, temiz deniziyle ünlü Ayvalık’ta da çoğalan kızıl mercanlar, trol ağlarının tehdidinde. Mineral bakımından zengin olan, kızıl renkli dağlardan renklerini alan kızıl mercanlar, çevresinde pek çok deniz canlısına yaşam alanı sunarak çok önemli bir görevi üstleniyor.
Kızıl mercanların denize olan katkısından ötürü çevresinde pek çok canlı yuva yaparken Ayvalık’ın turizm değerini de artırıyor. Ayvalık için büyük zenginlik olan kızıl mercanların trol ağlarının tehdidinde olduğunu gören deniz gönüllüleri harekete geçerek derinlere daldı. 30-50 metre derinliklerde görülen kızıl mercanların üzerlerinin trol ağlarıyla kaplandığını belirleyen dalgıçlar hayli zor olan bir işi gerçekleştirdi. Gönüllü dalgıçlar mercanların üzerindeki ağları keserek temizledi.

‘Yok olmalarına izin veremezdik’

Bitki sanılmasına rağmen aksine nefes alan bir hayvan olan mercanlar, üzerlerindeki ağlardan kurtularak tekrar yaşama şansına kavuştu. Hayli zor olan ağları temizlemek için 10 dalgıç derinlere inerken, kendi hayatlarını tehlikeye atmamak için son derece dikkatli davrandılar.
Akdeniz’de Ayvalık’ın yanı sıra sadece İtalya’nın Portofino kenti açıklarında da görülen kırmızı mercanları Ezerbey Kayalıkları’nda temizleyen dalgıçlar, trol ağlarının yok ettiği yaşam alanlarının eski haline kavuşması için çabaladı. Dibi tarayarak her türlü yaşam ve çoğalma alanının içine alan trol ağlarının bölgeye büyük zarar verdiğini söyleyen dalış eğitmeni Koray GERÇE, “Böylesi bir zenginliğin trol ağlarının altında yok olmasına izin veremezdik. Ağları toplayarak mercanların nefes almasını ve çoğalmalarını sağladık ama trollerin bölgeye girmesine biz engel olamayız. Mercanların yok olması pek çok canlının da yok olması anlamına geliyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.