Meşhur Deli Mehmet dalış noktası

Deli Mehmet

Deli Mehmet bankosu Türkiye’nin bilinen en iyi dalış noktaları arasında yer alıyor. Bu nedenle Türkiye’de dalışa başlayanların dalmayı hayal ettiği dalış noktalarının başında geliyor.

Ancak derin bir dalış noktası olması sebebi ile ileri derecede dalış deneyimine sahip dalıcılara ev sahipliği yapıyor. Bu dalış noktasının ayrıca ilginç bir de hikâyesi var.

Bu dalış noktasının ayrıca ilginç bir de hikâyesi var. Yakın geçmişte Mehmet adında bir balıkçı, bu noktada tesadüfen paragat ekonomik değeri yüksek çok sayıda balık yakalamış .

Bu noktanın kerterizini almış. Diğer balıkçıların kendisini takip edeceklerini tahmin ederek bir süre denize çıkmamış. Adeta kendisini unutturmuş. Sonra bir gün tekrar o noktaya gitmiş. Yine eli dolu bir biçimde karaya dönmüş. Yeniden kerteriz almasına rağmen bir daha o noktayı bulamamış. Kendi kendine bu yeri sayıklayıp durduğu için herkes “Mehmet delirdi” demiş. Sonunda bu verimli bölgeyi kendi bulamayacağını anlayınca bu noktayı diğer balıkçılara tarif etmiş. Kısa bir süre sonra balıkçılar bankoyu bulmuş. Yıllar sonra da bu nokta dalış turizmi ile tanışmış. Onun anısına bu noktaya Deli Mehmet adı verilmiş. Kız Adası ve Burhaniye’nin ortasında bulunan dalış noktası diğer dalış noktalarına nazaran çok farklı duygular hissettiriyor.

Meşhur Kırmızı Mercanlar

10 metre derinliğe ulaştığımızda adeta uçuyormuş gibi hissediyorsunuz . Sanki bir dağın zirvesinden paraşütle iniyormuş gibi his oluşturur. 20 metre derinlikte sığlığın tepesi iyice belirginleşir.

Deli Mehmet 45 metre civarından 19 metreye kadar olan iki ayrı sualtı tepesinden oluşuyordu. Bu iki tepeden birinin en sığ noktası 24, diğerinin en sığ noktası l9 metre. Sığlığın kenarındaki yamaçtan yavaş yavaş derinlere doğru inmeye başlayınca bankonun duvarlarında  mercanları sizi karşılıyor.  Ancak ilginç olan fotoğraflarda görülen o muazzam renkler çıplak gözle görünmüyor. Mercan renklerini görebilmek ve muazzam fotoğraflar çekebilmek için yüksek güçte ışıklara ihtiyaç var. Çünkü derinlik nedeniyle ışık emiliyor ve gerçek renklerin yansımasını Önlüyor. Size tavsiyem mutlaka led fener almanız bu tarz yerlerde fenersiz ortamı hissedemezsiniz eğer feneriniz yoksa merkezimizden dalış öncesi kiralayabilirsiniz.

Mercanların bankonun duvarlarında oldukça  yoğun ve çok etkileyici. Diğer tarafta ise sarı beyaz ve turuncu renkli süngerlerle kaplıdır. Kanyonda gibisiniz sağınız ve solunuz mercanlarla kaplı. Tüm bu cümbüşün arasında kovuklarda saklanan ve böcek (Palinurus vulgaris) adı verilen makassız ıstakozlar yer alıyor. Tüm gövdesini kovuğun içine saklayan böceklerin varlığını sadece yirmibeş santim uzunluğundaki iki anteninden saptayabiliyoruz. Dalış noktasında popülasyon oldukça zengin bir anda yanınızdan kocaman eagle ray geçebilir. Mercanlara bakarken kafasını uzatan meraklı bir müren görebilirsiniz, sığlığın tepesine ilerlediğinizde yüzen orfozları (Epinephelus marginatus)  görebilirsiniz fakat biraz ürkekler.

Bu keyif verici dalış yaklaşık orta deneyimli bir dalıcı grubuyla ( 40 üzeri dalışa sahip aktif dalıcı ) 35 dakika sürmektedir. Sualtı fotoğrafçılarının atölyesi olan bu ve bunun gibi kırmızı mercan resiflerine dalış yapmak isterseniz bize ulaşın

2 yıldız ve üzeri dalıcı grubu yada fotoğrafçı grubunuz varsa yada aileniz ile birlikte özel bir tur isterseniz. Butik teknemiz ile bu keyfi yaşayabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak ve rezervasyon yaptırmak için 0544 292 52 14 üzere arayınız .

Kayıt formu doldurun biz size ulaşalım.

Yazar: admin