Engelsiz paletler projesi

Balıkesir Kent Konseyi Gençlik Meclisinin “Engelsiz Paletler” isimli sosyal sorumluluk projesi başladı. Üniversitemizin yanı sıra Balıkesir Belediyesinin de destek verdiği proje kapsamında Balıkesir’de yer alan 7-23 yaş aralığındaki engelli gençlere üniversitemizin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığında faaliyet yürüten Sualtı Sporları Topluluğu (BAÜSAT) tarafından yüzme ve dalış eğitimleri verildi.

Projenin, Üniversitemizin Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen ilk faaliyetine, Balıkesir Kent Konseyi Genel Sekreteri Seda Kaplan, Gençlik Meclisi ve Üniversitemiz Öğrenci Konseyi Başkanı Can Ateş, Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi ve Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Cenk Süslü, BAÜSAT Akademik Danışmanı Cüneyt Bircan, Gençlik Meclisi Üyeleri, BAÜSAT üyeleri ile projede yer alan engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Etkinlik öncesinde engelsiz otobüslerle evlerinden alınarak Çağış Yerleşkesi’ne getirilen engelli gençler ve ailelerine, Balıkesir Kent Konseyi Gençlik Meclisi Üyesi Ece Üresoy ve BAÜSAT Akademik Danışmanı Cüneyt Bircan tarafından proje hakkında bilgi verildi.  Üresoy ve Bircan, projenin amacının, Balıkesir’deki engelli vatandaşların sosyal yaşamda ve sportif etkinliklerde daha etkin olmasını sağlamak olduğunu belirtirken, projeye destek veren Dalış kuruluşlarına da teşekkürlerini sundu. Daha sonra gönüllü eğitmenleriyle havuz dışında temel hazırlıklarını tamamlayan gençler, sonrasında da havuza alınarak suya alışma çalışmaları yaptı. Havuzda dakikalarca zaman geçiren gençlerin, oldukça mutlu oldukları gözlendi.

Eğitmen Koray Gerçe ” Bizim için çok kıymetli bir etkinlik imkanlar sağlanırsa engelli bireylerin yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Engelli bireylere imkan verildiği müddetçe bu tür çalışmalarımız artacak “Engellileri sadece bir gün anmayalım, sadece günü geldiği zaman değerlendirmeyelim. Empati kurarak kendi duygularımızı karşı tarafın duygularıyla birleştirerek hareket edelim. Bu farkındalığı oluşturmamızın en büyük sebebi de toplumumuzdaki engellilerin tutum ve davranışlarına yönelik olan hareketlerin bir bütün halinde toplumsal kitlelere sağlamak ” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.